Rekonštrukcie starších budov a všetky novostavby majú novú povinnosť, ktorou je predkladanie energetického certifikátu vo forme prílohy pri prebiehaní kolaudačného konania. Tento proces okrem schválenia užívania stavby má za cieľ určiť množstvo potrebnej energie v danej budove, používajú sa na k tomu normalizované údaje o vnútornom a vonkajšom prostredí či skutočnom použití technického vybavenia a stavebných materiálov podľa platného zákona.

Novostavba s energetickým certifikátom

Pod energetickým certifikátom treba hľadať doklad o kvalitatívnych energetických vlastnostiach budovy. Vypracováva sa hlavne kvôli nutnosti zisťovania, či budova dokáže splniť minimálne požiadavky energetickej hospodárnosti alebo nie. Posúdi energeticka certifikacia budov aj jej úroveň a podľa jej výšky budovu zaradí do niektorej z energetických tried, ktoré sú odstupňované v stupnici označenej písmenami A až G.

Pri predaji alebo prenajme niektorej z budov, týka sa to aj rodinných domov, je nutné novému majiteľovi či nájomcovi poskytnúť aj tento dokument. Nové stavby ho už musia mať povinne, žiadny predaj či prenájom bez neho nie je možný. Ide o dokument, ktorý každú stavbu hodnotí na základe spotreby energie na vykurovanie, ohrievanie vody, na používanie klimatizácie alebo osvetlenie či elektroinštaláciu a podobne. Ide o certifikáciu, ktorá je v platnosti od 1.1.2008 a viac k tejto téme vám povedia odborníci, ktorých nájdete aj na stránkach internetu.

Energetický certifikát si musí každý majiteľ nehnuteľnosti uschovať počas celého obdobia jeho platnosti, ak sa rozhodne budovu prenajať alebo predať, certifikát musí odovzdať novému majiteľovi, nájomcovi je povinný zabezpečiť jeho osvedčenú kópiu a tí sú povinní tento energetický certifikát vystaviť na viditeľnom mieste do piatich dní od jeho prevzatia.

Platnosť všetkých dokumentov je nutnosť

Novostavby sa v súčasnosti stavajú z moderných materiálov a podľa najnovších technologických postupov, ktorých výsledkom sú nízkoenergetické budovy, s veľmi úspornými a inteligentnými technológiami, cieľom ktorých je zaistiť znižovanie energetickej náročnosti a šetrenie životného prostredia. Robíme všetko preto, aby bol život prijateľný aj pre nasledujúce generácie.